Badanie poziomu glukozy

Badanie poziomu glukozy we krwi

Celem badania jest oznaczenie poziomu glukozy w surowicy. Pomiary wykorzystywane są w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów nie tylko z zaburzeniami metabolizmu węglowodanów, jak m.in. cukrzyca czy hipoglikemia idiopatyczna, ale również w monitorowaniu leczenia cukrzycy.
Wskazaniem do tego badania są także badania profilaktyczne oraz badania kontrolne u osób z grupy wysokiego ryzyka. Badanie glukozy jest również szczególnie ważne u kobiet w ciąży.

Jak wygląda przygotowanie do badań?

Na pobranie krwi do naszego laboratorium należy przyjść w godzinach porannych. Przed badaniem stężenia glukozy we krwi należy:
  • Nie pić alkoholu przez 48 – 72 godziny przed badaniem.
  • Powstrzymać się od picia kawy i herbaty przez 12 godzin przed wykonaniem badania,
  • Zaleca się ograniczenie wysiłku fizycznego na 24 – 48 godzin przed badaniem,
  • Unikać stresu.

Dzień badania

  • Badanie krwi wykonuje się na czczo – pacjent powinien nie spożywać pokarmów na 12 godzin przed badaniem,
  • Rano można wypić wodę – tylko jedną szklankę,
  • Jeżeli lekarz nie stwierdzi inaczej, badanie należy zrobić przed przyjęciem porannej dawki leków,
  • Przed badaniem pacjent powinien odpoczywać przez około 10-15 minut w pozycji siedzącej.

Wynik badania glukozy

Zastanawiasz się co może oznaczać wynik nieprawidłowy? Prawidłowa glikemia wynosi 70-99 mg/dl, nieprawidłowa 100-125 mg/dl – jest to wskazanie do doustnego testu nietolerancji glukozy. Glikemia powyżej 126 mg/dl oznacza cukrzycę.

W przypadku doustnego testu na tolerancję glukozy:

  • Pacjent w trakcie wykonywania testu powinien pozostać na terenie przychodni /laboratorium /punktu pobrań,
  • Po pierwszym pobraniu pacjent dostaje do wypicia roztwór glukozy – następnie należy odczekać dwie godziny i krew ponownie jest pobierana,
  • W czasie trwania badania nie można jeść ani pić słodkich napojów,
  • Badanie poziomu glukozy na czczo nie powinno być wykonywane w trakcie ostrej infekcji bądź tuż po jej zakończeniu.

W jakim celu przeprowadza się badania krwi - dlaczego należy robić badania profilaktyczne?

Poprzez wykonywanie regularnych badań kontrolnych możemy sprawdzić nasz stan zdrowia pomimo braku pojawienia się objawów jakiejkolwiek choroby. Dzięki przeprowadzeniu badania krwi na czczo istnieje możliwość wykrycia choroby w jej wczesnym stadium. Lekarz może planować i wdrożyć efektywniejszy sposób jej leczenia. Nie należy się bać badania ogólnego z krwi – może ono uratować nasze życie.

Musisz określić poziom glukozy? Wybierz badania krwi w Wołominie dostępne w ofercie kliniki Mak-Med

W naszym Punkcie Pobrań wykonasz badanie cukrzycy za darmo w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, po okazaniu skierowania od lekarza POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej) naszej placówki. Badanie glukozy we krwi może być wykonane również po wcześniejszym umówieniu i dokonaniu płatności w rejestracji. Dokonujemy także pobrań badań laboratoryjnych po wcześniejszym potwierdzeniu według zasad firm ubezpieczeniowych. W Klinice Chorób Cywilizacyjnych MAK-MED oferujemy szeroki zakres badań diagnostycznych, które przeprowadzamy w naszym laboratorium medycznym. Zapraszamy na wizytę w naszej placówce!