Badanie USG Wołomin
Badanie ultrasonograficzne to metoda diagnostyczna, która pozwala na uzyskanie obrazu przekroju badanego narządu. USG jest wykonywane u pacjentów w każdym wieku. Jest ono bezbolesne, nieinwazyjne i może być powtarzane wiele razy. Wynik badania przekazywany jest w formie opisu bezpośrednio po zakończeniu badania. Nie ma jednego rodzaju badania ultrasonograficznego.
Rodzaje badań USG
USG piersi
To metoda obrazowania gruczołów piersiowych. Jest ona wskazana dla osób, które:
- są obciążone ryzykiem zachorowania na raka piersi bądź raka sutka,
- posiadają implanty piersi,
cierpią na ból piersi bądź zauważyły wyciek wydzieliny z brodawki sutkowej, - u których rozpoznano już zmiany łagodne.
USG jąder i moszny
Wskazaniem do badania jest podejrzenie guza jądra i najądrza, żylaków powrózka nasiennego, torbieli nasiennych, wodniaka, bolesna moszna, nieprawidłowa sprężystość jądra w badaniu palpacyjnym bądź uraz.
USG gruczołu krokowego
Za pomocą tego badania ocenia się wielkość i różnicuje przyczyny powiększania gruczołu. Przed badaniem, zalecane jest przedstawienie lekarzowi opisów poprzednich badań.
USG jamy brzusznej
Najczęściej wykonywane badanie. Skórę brzucha smaruje się żelem, który zapobiega odbijaniu się fal. W ten sposób ocenia się stan narządów jamy brzusznej. Zaleca się wcześniejsze przeczyszczenie jelit oraz zażycie środka przeciw wzdęciom.
USG endowaginalne / przezpochwowe
Wykonuje się je poprzez umieszczenie aparatu w pochwie. Dzięki temu badaniu można ocenić zmiany, które zachodzą w jajnikach czy macicy.
USG stawu skokowego
To obrazowanie narządu ruchu za pomocą fali ultradźwiękowej. Wykonuje się je przy uszkodzeniu ścięgna Achillesa czy uszkodzeniu więzadłowo-torebkowym okolicy stawu skokowego.
USG pęcherza moczowego
Na to badanie należy przyjść z pełnym pęcherzem, a najlepiej przed wykonaniem USG wypić wodę. Pusty pęcherz jest zapadnięty i w takiej sytuacji niewiele można zobaczyć.
USG w ginekologii i położnictwie
Dzięki diagnostyce ultrasonograficznej w gabinetach ginekologicznych pojawiła się możliwość dokładnej oceny macicy wraz z jajnikami. Dzięki temu można o wiele szybciej wykryć wszelkie nieprawidłowości, stawiać trafne diagnozy oraz rozpoczynać i wdrażać właściwe leczenie.
USG ciąży
Zalecenia medyczne nakazują wykonywanie USG w każdym trymestrze ciąży:
- pierwszy trymestr – 11-14 tydzień,
- drugi trymestr – 20 +/- 2 tygodnie,
- trzeci trymestr – 30 +/- 2 tygodnie.
Jak przygotować się do badań USG?
Przygotowanie do USG zależy od jego rodzaju. Jeżeli chodzi o badanie jamy brzusznej, to pacjent bądź pacjentka zgłasza się na nie na czczo. W przypadku USG układu moczowego, narządów miednicy mniejszej należy zgłosić się z pełnych pęcherzem. USG transwaginalne powinno się przeprowadzać w 5-10. dniu cyklu.
Do każdego badania USG dobrze się ubrać w strój, który nie krępuje ruchów oraz wyjąć biżuterię, znajdująca się w miejscu, które będzie badane. Więcej na ten temat w sekcji: Jak się przygotować do badań
Przygotowanie do badań USG, które prowadzimy
USG jamy brzusznej
Należy:
- powstrzymać się od jedzenia pokarmów co najmniej 6 godzin przed badaniem
- na 1-1,5 h przed badaniem należy wypić minimum litr wody niegazowanej, by podczas USG jamy brzusznej pęcherz był wypełniony
- w celu zmniejszenia ewentualnych wzdęć i gazów warto przyjąć Espumisan w dniu poprzedzającym badanie (3 x dziennie po 3 tabletki)
- dzień przed badaniem oraz w dniu badania USG brzucha nie należy spożywać alkoholu, nie palić papierosów i e-papierosów, zrezygnować z kawy oraz gum do żucia
- należy w dniu poprzedzającym badanie przyjmować tylko posiłki lekkostrawne, co oznacza rezygnację z dań smażonych, napojów gazowanych, roślin strączkowych, które wzdymają. Nie należy jeść surowych warzyw i owoców oraz ciemnego pieczywa
USG tarczycy
USG tarczycy wykonywane jest w przypadku odczuwalnych zmian w obrębie tarczycy, powiększonego obwodu szyi lub zmienionych poziomów hormonów tarczycy. Badanie USG tarczycy pozwala wykryć zmiany w obrębie narządu m.in. guzki i torbiele.
Badanie nie wymaga odpowiedniego przygotowania.
USG ślinianek
Usg ślinianek to badanie które pozwala ocenić funkcjonowanie gruczołów odpowiedzialnych za wytwarzanie śliny tzw ślinianek . Nie wymaga specjalnego przygotowania . Przeciwskazanie jedynie mogą być otwarte rany lub oparzenia w obszarze badania.
USG szyi
Badanie USG szyi jest to badanie które jako jedno z pierwszych jest zalecany przy diagnozowaniu patologii struktur szyi. Nie wymaga specjalnego przygotowania.
USG piersi
Badanie USG piersi pozwala na ocenę struktur gruczołu sutkowego. Nie wymaga specjalnego przygotowania poza wykonaniem podstawowych zabiegów higienicznych. Zaleca się aby nie stosować na okolicy poddawanej ocenie dezodorantów, antyperspirantów , balsamów czy innych kosmetyków. Badanie u kobiet najczęściej zaleca się wykonać między 1 a 10 dniem cyklu miesiączkowego, ale można również wykonać w innym okresie w zależności od zaleceń lekarza.
USG węzłów chłonnych
Badanie USG węzłów chłonnych to sposób na zdiagnozowanie różnych zmian lub odróżnienie ich od stanów zapalnych, cyst lub torbieli. Nie wymaga specjalnego przygotowania. Najczęściej wykonuje się badanie w pozycji leżącej.
USG jam opłucnowych
Badanie USG jam opłucnych pozwala zdiagnozować wiele chorób i powikłań płuc również tych pourazowych. Badanie zaleca się w przypadku np. przewlekłego kaszlu, krwioplucia, bólu w klatce piersiowej, duszności czy problemów z oddychaniem.
USG jam opłucnych nie wymaga specjalnego przygotowania do badania.
USG Doppler
USG Doppler, to badanie naczyń krwionośnych i ich stanów chorobowych w ultrasonografii. Wykorzystuje zjawisko opisane przez Dopplera.
Jak się przygotować?
Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyników badan–dotyczących tego problemu. Badanie jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (nawet w ciąży).
USG układu moczowego
USG układu moczowego pozwala na diagnostykę pęcherza moczowego i gruczołu krokowego (u mężczyzn). Wskazaniem do badania USG układu moczowego jest m.in. obecność krwi w moczu. USG pozwala zdiagnozować wiele schorzeń układu moczowego, zmian patologicznych (np. kamice, guzy), itd.
Jak przygotować się do USG układu moczowego?
- Do USG układu moczowego odbywa się w dwóch etapach. Na godzinę przed badaniem pacjent powinien wypić około jednego litra wody. Badanie będzie przeprowadzane z pełnym pęcherzem, a w drugiej fazie z opróżnionym.
- Minimum 6 godzin przed badaniem nie spożywać posiłków
- Dzień przed badaniem oraz w dniu USG brzucha nie spożywać alkoholu, nie palić papierosów i e-papierosów, zrezygnować z kawy oraz gum do żucia
USG jąder i najądrzy z oceną przepływów
Badanie nie wymaga żadnego przygotowania.
Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy.
Badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.
USG tkanek miękkich
Badaniu USG tkanek miękkich jest bezbolesnym, bezinwazyjnym badaniem pozwalającym zobrazować wyczuwalne zmiany na skórze oraz zmiany tkanki podskórnej lub mięśniowej. Ocenia również wielkość oraz strukturę badanych tkanek. Nie wymaga specjalnego przygotowania.
USG ginekologiczne – transwaginalne
Badanie USG transwaginalne tzw TV jest badaniem służącym do oceny jajników, jajowodów oraz macicy. Specjalną sondę, na którą zakłada się jednorazową osłonkę przypominającą prezerwatywę i wprowadza się do dróg rodnych kobiety przez pochwę. Badanie to jest bezbolesne, a żeby wyeliminować uczucie tarcia na osłonkę głowicy nakłada się specjalny żel. Badanie pozwala na stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości co ma ogromne znaczenie w przypadku zmian nowotworowych takich jak rak szyjki macicy czy rak jajnika. Dlatego bardzo ważne jest jego regularne wykonywanie. W ramach profilaktyki minimum co 2 lata, istnieje jednak wiele wskazań do częstszego a nawet pilnego wykonania badania. Samo badanie USG nie wymaga specjalnego przygotowania i może być wykonane w każdym momencie także podczas menstruacji. Pacjentki jedynie są proszone o zgłaszanie się na badanie z opróżnionym pęcherzem moczowym.